Jihočeská psí akademie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Jihočeská psí akademie

Toto forum slouží jako online seminář formou sdílení online videokurzů
 
PříjemPříjem  Latest imagesLatest images  HledatHledat  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Lekce 4

Goto down 
4 posters
AutorZpráva
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 4 Empty
PříspěvekPředmět: Lekce 4   Lekce 4 EmptyThu Dec 08, 2016 9:16 pm

Lekce 4
Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 4 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 4   Lekce 4 EmptyThu Dec 08, 2016 9:51 pm

LEKCE 4 : Objímání tyčky/předmětu, přinášení, obíhání

1. Objímání tyčky
Velmi náročný koordinační trik, který spočívá v tom, že pes v sedě (anebo těžší varianta v panáčku) drží jednou anebo dvěma předními packami nějaký předmět a snaží se, aby mu nespadl. Tríček je hodně zábavný a dá se samozřejmě použít jako velmi efektivní prvek do dogdancingové sestavy.

2. Přinášení
Nejedná se o korektní aport, ale jen o hru "dones předmět". Naučím tedy psa nejdříve nosit mi radostně např. míček a poté zobecňuji na všechny možné předměty včetně mističky s pamlsky. Už mladého psa učím nosit krabičku s pamlsky, sáček s pamlsky a jakmile mi jej přinese, otevřu a dostane pamlsky. Učíte tak hrou psa, aby Vám nosil i poživatelné věci, je to hodně hodně praktické. Venku pak také se svými psy vyměňuji různé zajímavé "předměty", které našli za super odměny. Jednou mi Shelda takhle donesl na procházce v parku ruličku s 300,-Kč :-) :-)

3. Obíhání
Bezvadný trik, který se Vám bude hodit ke všemu možnému. Cílem je, aby byl pes schopen oběhnout jakýkoliv předmět tak, že se od Vás rychle rozběhne, předmět těsně oběhne a rychle běží zpátky, příp. jiným směrem, pokud mu tak ukážete. Pes by měl zvládat obíhat vždy z obou stran, abychom předešli většímu zatěžování jedné nebo druhé strany. Trik slouží samozřejmě opět jako dovednost budující určitou koordinaci těla, schopnost rychle vystřelit, na místě se otáčet a opět jít do rychlosti, což je mimo jiné důležité chování např. do agilit. Jinak Vám obíhání bude sloužit jako prima zábava na prochajdy, pes bude vědět, že je s Vámi na procházce i zábava v této formě a bude s Vámi cvičit rád i venku. Také to může sloužit jako rychlé "unavení" psa, pokud ho budete schopni již posílat z větších dálek kolem větších předmětů, pošlete ho párkrát a bude hezky zadýchaný (pokud teda nemáte pointera :-) :-) :-) :-) ).

ÚKOLY:

1. Objímání tyčky/předmětu
- připravte si předmět (tyčka je pro začátek ideální), postavte jej před psa a naklikejte mu zvedání packy na předmět
- v druhém levelu naučte psa, aby si vždy před podáním tyčky sedl (vezmu tyčku do ruky a nechám psa přemýšlet, jakmile si sedne párkrát ho na začátku za toto rozhodnutí odměním, později to budu brát jako samozřejmost k pokračování v práci), až když v klidu sedí opět dám před něj tyčku a postupně tak psa naučím zvedat packu na předmět v sedě
- dále budu chtít, aby pejsek dával packu za tyčku jakoby objetím, ne aby do ní strkal nebo ji jen "fackoval" - takovéto objímací pokusy tedy odměňuji psovi prémií
- další fáze bude výdrž, tedy chci po psovi, aby dal packu za tyčku a zároveň ji tam alespoň chviličku podržel (pokud se mu to moc nedaří, začněte stejně jako já s Olly v lekci 4 tím, že psovi odměňuji prémií klidnější pokusy, tedy ty, kdy dá packu za tyčku v klidu, ne zběsile mlácením :-) )
- nakonec budete po psovi chtít, aby si tyčku sám udržel, tedy zkusíte na chviličku tyčku pustit - když ji vteřinku podrží - velká doměna - když mu spadne - nedostane odměnu (pokud máte citlivějšího pejska, vždy mu tyčku přidržujte, aby nespadla s rachotem na zem)
- pokud už máte cvik hotový, půjde jen o to, aby tyčku udržel co nejdéle a také opět o zobecnění, zkoušejte tedy psovi takto dávat různé předměty (bohužel oba psi, kteří toto umí, momentálně kulhají na přední packu, vytrhli si dráp, takže jsem Vám to nemohla zatím natočit)







....ještě se nahrávají dvě videjka...

2. Přinášení
Zvolte si nejjednodušší předmět na přinášení (míček, hračka,..) - vezměte jej do ruky a naklikejte psovi braní předmětu do tlamy - jakmile jej začne brát do tlamy, nedovolte mu s ním nikam chodit, vždy mu jej vezměte rovnou z tlamy, klikněte a odměňte - pak postupně pokládejte předmět na zem před sebe - pes sebere předmět - Vy mu jej aktivně vezměte z tlamy, klik, odměna - toto párkrát zopakujte a v dalším kroku už to nedělejte psovi tak jednoduché - ruku nedávejte aktivně přímo k tlamě, ale malinký kousek pod tlamu, jakmile pes upustí předmět na zem, odměna není, jakmile upustí Vám do ruky, velká odměna (jde o to, aby pochopil, že odměna přijde jen tehdy, skončí-li předmět ve Vaší ruce) - jakmile se mu toto daří, pak teprve začněte předmět házet dál a dál od sebe - v poslední fázi se můžete snažit psa nachytat a dávat ruku na různá místa kolem sebe a odměňovat jen tehdy, vloží-li pes předmět do ruky :-)



3. Obíhání
- připravte si vhodný předmět (kužel, květník, PET lahev...) a v prvním kole jen psovi naklikejte zájem o předmět, aby věděl, že se bude pracovat s ním
- ihned v další lekci si vždy psa vemte na jednu nebo druhou stranu těla a postupujte následovně:
a) psa mám u levé nohy - stoupnu si cca 50 cm od předmětu, psa držím v levé ruce za obojek - vykročím levou nohou úplně k předmětu a psa pustím - odkliknu jakýkoliv pohyb směrem k předmětu + další pohyb dopředu ve směru, o který mi jde (v tomto případě zleva doprava) - pamlsek hažte na zem těsně ke kuželu vždy o krok před psa v daném směru, o který Vám jde
b) psa mám u pravé nohy - stoupnu si cca 50 cm od předmětu, psa držím v pravé ruce za obojek - vykročím pravou nohou úplně k předmětu a psa pustím - odkliknu jakýkoliv pohyb směrem k předmětu + další pohyb dopředu ve směru, o který mi jde (v tomto případě zprava doleva) - pamlsek hažte na zem těsně ke kuželu vždy o krok před psa v daném směru, o který Vám jde
- jakmile je pes schopný i třeba s jednou meziodměnou předmět obejít, začněte pracovat na tom, aby předmět obešel plynule a odměna byla jen jedna na konci



- až jste si jistí, že pes chápe oběhnutí jako takové, začněte pracovat na rychlosti, ideálně tak, že pošlete psa oběhnout předmět a kddyž je za ním, už se otáčíte a vybíháte směrem od předmětu, pes za Vámi jistě zrychlí a jako odměnu je ideální použít hozenou hračku
- další kritérium, na kterém budete mít za úkol pracovat je zobecnění chování, tedy budete chtít, aby pejsek byl schopný ideálně oběhnout prakticky cokoliv :-)





4. Kdo tam bude dřív
Naučte se hru "Kdo tam bude dřív". V této hře soutěžíte s pejskem o to, kdo bude u zajímavé odměny dřív - Vy nebo pes? Hru můžete hrát s pamlsky i hračkou, hra slouží zejm. k budování drivu, chuti dostat se k odměně, chuti hrát si s hračkou, běhat s Vámi.
Psa si dáte na stranu těla a chytnete za hrudník - odhodíte hračku - akčně soutěž odpočítáte a s povelem "drž" vyběhnete společně za hračkou V prvním a třeba i druhém kole vyhrajete Vy - náležitě se tím psovi pochlubte - zvýšíte tím jeho chuť o hračku s Vámi soutěžit - v dalším kole soutěž o hračku vyhraje pes - hooodně radostně si pohrajte a vychvalte psa do nebes, jak je šikovný, že Vás porazil :-) Varianta s pamlsky je naprosto stejná...
- zkuste si hru zahrát a natočte video, jak Vás to bavilo


Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
alisojka

alisojka


Posts : 6
Join date : 03. 10. 16

Lekce 4 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 4   Lekce 4 EmptySun Dec 11, 2016 9:55 pm

Ahoj, chtěla bych se zeptat na přinášení - video je totiž přímo ukázkové :-)
Ale co když...
1) pes míček chňapne, ale nechce ho pustit
2) pes míček chňapne, i ho položí do dlaně, ale nepustí ho

Dík, pa A.
Návrat nahoru Goto down
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 4 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 4   Lekce 4 EmptyMon Dec 12, 2016 6:42 pm

V obou případech postupuji tak, že sama malinko silou psovi míček vezmu a odměním ho, opakuji pořád dokola až se jednou podaří pokus, kdy mi ho třeba ochotněji předá a za to ho odměním velkou prémií. Kdyby mu nešel míček vyndat ani mírnou silou, pak zvolím kritéria - nehýbe čumákem/nesnaží se mi silou míček vyrvat z ruky - klik odměna - lehce povolí tlak v zubech - klik - odměna atd.
Pokud by ani po kliknutí nereagoval tak, že si chce vzít pamlsek, pak to znamená, že má míček obrovskou hodnotu, větší než pamlsek, tedy bych buď jako odměnu zvolila třeba podobně hodnotnou anebo hodnotnější hračku anebo bych jako pomůcku na nácvik přinášení zvolila něco méně hodnotného, co mi pes bude chtít ochotněji předat a s míčkem začala trénovat až v době, kdy bude dobře chápat přinášení jako takové :-)

Hodně štěstí, jde to, to zvládnete!
Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
alisojka

alisojka


Posts : 6
Join date : 03. 10. 16

Lekce 4 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 4   Lekce 4 EmptyMon Dec 12, 2016 7:33 pm

Myslím, že to bude tou vysokou hodnotou míčku :-)
Děkuji za tipy. Prubneme to...
Návrat nahoru Goto down
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 4 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 4   Lekce 4 EmptyTue Dec 13, 2016 12:13 pm

Super, napiš, jak to dopadlo :-)
Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
Andrea + Bambína

Andrea + Bambína


Posts : 4
Join date : 03. 10. 16

Lekce 4 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 4   Lekce 4 EmptySun Dec 25, 2016 5:49 pm

Všem opožděně přejeme s Bambínkou příjemné prožití vánočních svátků! Užívejte klidu a pohody, snad jste pod stromečkem našli to, co jste si přáli a budu se moc těšit na vaše videa z tréninků, na které je vždy radost se dívat Smile
Návrat nahoru Goto down
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 4 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 4   Lekce 4 EmptySun Dec 25, 2016 7:30 pm

Moc děkujeme! Tobě též krásné a hlavně klidné Vánoce :-)
Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
Hana Vaníková




Posts : 4
Join date : 08. 12. 15

Lekce 4 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 4   Lekce 4 EmptyMon Jan 02, 2017 7:51 pm

Ahoj,Terezko, jestli mohu jen jako divák :-)....konečně jsme s Bárnym někam v "aportu " dospěli díky tvé instruktáži. Podává míčky ležící přede mnou - heuréka - trenink cca 3-5 minut. Už několikrát jsem to s ním zkoušela nacvičit, asi vždy blbě..:-(. Znáš ho , nedá nic zadarmo, takže moc díky, zítra budeme pokračovat...a dokonce vypadal, že ho to bavilo :-)
Návrat nahoru Goto down
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 4 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 4   Lekce 4 EmptyThu Jan 05, 2017 8:58 pm

To je úžasný, Hani, moc ráda to slyším a mám velkou radost!! Jste s Bárnym skvělí!! :-)
Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
Sponsored content





Lekce 4 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 4   Lekce 4 Empty

Návrat nahoru Goto down
 
Lekce 4
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Lekce 2
» Lekce 5
» Lekce 8
» Lekce 3
» Lekce 6

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Jihočeská psí akademie :: Triky, hry a shaping :: Lekce 4-
Přejdi na: