Jihočeská psí akademie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Jihočeská psí akademie

Toto forum slouží jako online seminář formou sdílení online videokurzů
 
PříjemPříjem  Latest imagesLatest images  HledatHledat  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Lekce 2

Goto down 
4 posters
AutorZpráva
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 2 Empty
PříspěvekPředmět: Lekce 2   Lekce 2 EmptyThu Oct 27, 2016 8:20 pm

Lekce 2
Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 2   Lekce 2 EmptyThu Oct 27, 2016 9:23 pm

Lekce 2: Pivot, otočky, hají, ššššš

1. Přední nohy na target + pivot s fixací předních nohou

Existují dva typy pivotu, buď pes fixuje na target přední nohy a zadními opisuje kruh o 360 stupňů anebo naopak na target fixuje zadní nohy a kruh opisuje předními. My začneme z mého pohledu jednodušší a praktičtější variantou a tou je fixace předních a obcházení zadními. Pivot je dobré začít trénovat jako jeden z prvních triků z několika důvodů, jedná se o targeting (pes se opět naučí všeobecnou dovednost fixovat na něco přední nohy), dále fáze, kdy psa učíme zadními dělat úkroky do stran funguje jako nácvik používání zadních nohou (pro většinu psů opravdu těžké), jedná se i o nelehký koordinační cvik, takže se zároveň pejsek učí ovládat celkově lépe své končetiny. Pivot dále využijete k nácviku pozice u nohy, můžete chtít pivot po psovi na všech možných předmětech, různě vysokých, různě širokých, na balanční pomůcce, ale k tomu se dostaneme v pokročilejších lekcích :-)
Je vždy určitě vhodné naučit psa provádět pivot na obě strany, kvůli prevenci dysbalancí a určitě i z hlediska praktičnosti (v pozici u nohy pak budeme chtít, aby se uměl přiřazovat pohybem zadních na jednu i druhou stranu).

2. Otočky

Otočky jsou ideálním trikem na rozehřátí neboli aktivní strečink před sportem, jsou koordinačním cvičením a samozřejmě trikem např. do dogdancingu. Otočky by správně měly vypadat tak, že se pes umí točit na obě strany, každou otočku by měl tzv. dotočit, tedy dotočit se do polohy rovně před vás. Já třeba pak své psy učím otočky i ve vzdálené pozici, ale to až budete pokročilejší :-) Myslím, že nejlepší způsob, jak otočky učit je pomocí NT. Leylinku jsem je jako malou učila free shapingem a nedopadlo to moc dobře, taky je to na nich ještě vidět, přeučovali jsme je asi před rokem.

3. Hají

Trik, kdy pes leží na zemi a hlavu úplně rozplácne na zem, nehýbe se a je schopný polohu zaujmout i ze stoje a zůstat v ní, i když Vy se hýbete či ho jinak rušíte. Jedná se opět o trik na trénink koordinace těla a také nácvik soustředění a nehýbání se (až budete později učit mrtvolu na bok, budete mít super náskok). Tato poloha je také vyžadována u loveckých psů (zejm. ohařů) při tzv. zadownování - pes na povel "down" i v běhu musí okamžitě zalehnout a čumák přirazit k zemi.

ÚKOLY:

1. Výroba vhodné krabičky pro trénink pivotu.
Krabička/bednička by měla mít ideálně tvar čtvercového podstavce, vysoká cca 5-7 cm, délka stran dle velikosti plemene (15x15cm: bišonek, krysařík, malý jezevčík,... 20x20cm: bígl, stafbull, bocka,... 25x25cm: leonberger, doga, plemeno s širšími tlapkami - velikosti jsou přibližné samozřejmě), na povrch, po kterém bude pes šlapat předními dejte něco neklouzavého (koberec, zbytek podlahy) a je samozřejmě důležité, aby byla stabilní, nepřeklápěla se.

2. Pivot
- nejdříve naklikejte psovi, že na krabičku patří přední nohy (zóna odměn je nad prostředkem krabičky)


- naklikejte psovi výdrž na targetu, odměňujete, když na ní stojí, postupně zdelšujete interval mezi odměnami a psa z bedničky dostáváte odhozením pamlsku - řeknete povel pro jídlo "vem" a odhodíte pamlsek, tak aby pejsek z krabičky slezl (dostaňte se alespoň na 10s výdrže) (zóna odměn před Vámi uprostřed těla)


- zde jsou obě přechozí fáze zrychleně v jednom videu s Olly


- naklikejte psovi jakýkoliv pohyb zadními: pes naleze na bedýnku předními - Vy jen slovně pochválíte a čekáte - pohyb zadní nohou - klik - odměna - odměna opravdu za jakýkoliv pohyb zadní nohou, jde nám o to, aby pochopil "Aha, mám hýbat zadními" (zóna odměn před Vámi uprostřed těla)
Leyla


Olly - ve druhé polovině jsem chtěla postoupit dál a začít odměňovat prémií pohyb do strany, po chvíli už odměňovat jen pohyb do strany a "malá" Olly se začala malinko rozčilovat, myslím si, že jsem kritérium přidala ve vhodný čas, ale přehnala jsem to s délkou lekce, když už se to stalo, nijak jsem nechtěla přistoupit na Ollynčinu vztekací hru a nechtěla jsem jí tak naučit, že polevím ihned v kritériích, a tak jsem si počkala a moc odměnila moment, kdy se vrátila zpátky k práci a měla úspěšný pokus (pro ní jsou tohle cenné zkušenosti, učí se, že když se nedaří, nehroutí se svět a pokračuje se dál, nejlepší cesta je ta, vrátit se k práci a vyrovnat se s krátkodobým neúspěchem) - a tak si z lekce obě odnášíme zkušenost, já, že nesmím dělat lekci tak moc dlouhou a musím více proložit hrou a Ollča, že se svět nezboří, když se jí nedaří uspět a vztekání na paničku nefunguje :-)


- naklikejte psovi pohyb zadními do stran: přestanete klikat za všechny pohyby zadními - klikejte jen za pohyb do strany - klikejte obě dvě strany (zóna odměn je vždy z boku těla psa podle toho, na kterou stranu se otočil)


- pokud pes již zvládá několik úkroků na obě strany, vyberete si jednu stranu a na tu doděláte/doklikáte psovi celý pivot + spojíte psovi nějaký neverbální spouštěč s pohybem na tuto stranu (úkrok na určitou stranu, pohyb rukou na určitou stranu apod.)




- jakmile zvládá pivot na jednu stranu zavedete druhý spouštěč pro druhou stranu a začnete klikat jakýkoliv pohyb na onu stranu a doklikáte pivot na stranu druhou


Pozn. Pokud se chce někdo z Vás se psem věnovat dogdancingu, je lepší učit pivot teprve na straně těla, v případě, že je target před Vámi naučit psa stát v pozici před a v klidu a pivot naklikávat jen v případě, že je target na pravé anebo na levé straně těla

3. Otočky
- vždy používám pravou ruku pro otočku po směru hodinových ručiček a levou ruku pro otočku proti směru hodinových ručiček, uvidíte sami, že je to tak mnohem praktičtější

- takže zase do jedné ruky pamlsky, druhá ruka bude sloužit jako target a pomocí NT budete psovi otáčet hlavu směrem do otočky, zpočátku mu klidně odměňujte jakýkoliv náznak otočení hlavy za rukou, nezapomeňte otočku skončit tak, že ruka na NT bude u vás ve středu těla, abyste tak psa učili rovnou otočky dotáčet
Olly a její první lekce, která měla pro Vás být hezky rozfázovaná, abyste viděli, jak postupovat krůček po krůčku, ona je ale nějaká geniální a šlo jí to mega rychle :-)


- jakmile je pes schopen otáčet se na obě strany, začněte pracovat na tom, abyste během otočky mohli dávat co nejméně odměn a pohyb byl co nejplynulejší až byl pes nakonec schopen se otočit na jednu odměnu na konci
- další fází bude odstraňování NT, tedy aby se pes otočil již jen na náznak pohybu příslušnou rukou


4. Hají
- sedněte si na zem a zkuste psovi naklikat "z fleku" "free shapingem" tento trik (pro tyto případy, že nemám žádný spouštěč pro chování neverbální ani předmět, se kterým má pes začít pracovat - viz. židle, krabička, krabice... používám povel pro nabízení - já říkám "Snaž se", Vy si samozřejmě vymyslete, jaký chcete - jeho používání Vám ale pro tyto případy doporučuji, předejdete tak tomu, že Vám pes bude mít tendence neustále něco nabízet) - klikejte za jakékoliv tendence těla jít k zemi - až bude ležet - klikejte za jakékoliv pohyby hlavou - až bude chápat, že má hýbat hlavou - klikejte jen za pohyby hlavou směrem k zemi mezi přední packy - dále naklikejte dotýkání hlavy podlahy - dále položení hlavy na zem - pak začněte pracovat na výdrži v této poloze - nakonec se zkoušejte zvedat, hýbat, rušit odměnami a stále odměňujte hlavu na zemi a nehybnost zbytku těla - nakonec zkuste, zda je pes schopen polohu nabídnout, i když Vy stojíte - nakonec můžete přidat povel (viz. video)
- zóna odměn je na zemi mezi předními packami






Přiřazení slovního povelu:
- "hají" - pes rozplácne hlavu - odměny
- pes se rozplácne sám od sebe - není odměna (abyste dostali trik pod kontrolu povelem a pes neměl pocit, že odměnu si vydělá kdykoliv se rozplácne)



5. Šššššš
- vezměte si di dlaně pamlsek a snažte se na ruku s pamlskem psa upoutat různými pohyby, když pes po ruce půjde, různě mu v nepravidelném rozvrhu pamlsek vyhazujte, pronásledování ruky s pamlskem spojte pejskovi s konkrétním zvukem, aby v budoucnu měl tento zvuk spojený s pronásledováním ruky
- tat hra se dá použít jako super odreagování v případě, že nemáte po ruce hračku anebo se pejsek z nějakého důvodu nechce hrát s hračkou







Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
alisojka

alisojka


Posts : 6
Join date : 03. 10. 16

Lekce 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 2   Lekce 2 EmptySat Oct 29, 2016 9:07 pm

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jaké kdo používáte pamslky? Zdravím Alča
Návrat nahoru Goto down
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 2   Lekce 2 EmptySun Oct 30, 2016 7:14 pm

Jako konkrétně nebo se ptáš na hodnotu?
Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
alisojka

alisojka


Posts : 6
Join date : 03. 10. 16

Lekce 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 2   Lekce 2 EmptyMon Oct 31, 2016 7:00 am

Myslela jsem tip na nějaké konkrétní pamlsky, co nejsou uzenina :-)
Návrat nahoru Goto down
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 2   Lekce 2 EmptyMon Oct 31, 2016 7:35 am

Ráda používám Platinum, domácí sušenky např. s játry, zeleninou, atd., pak taky sušené maso, ryby apod., co prodávají různí výrobci, nejlepší jsou asi od Krmiva Salač
Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
Potolu




Posts : 2
Join date : 04. 10. 16

Lekce 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 2   Lekce 2 EmptyTue Nov 01, 2016 8:13 pm

Ahoj Terezko,

předem děkuji za jasné a srozumitelné instrukce a návodná videa! :-)
Měla bych otázku, ale nejsem si jistá, zda ji vzhledem k požadavkům na tento kurz můžeš zodpovědět. Nic za to nedám, a tak se ptám: Co dělat v případě, kdy mi Tequi dělá obrat na targetu jen na jednu stranu? Učila se tak napojení k mé levé noze. Byla za to hodně odměňovaná a teď má spojený target s tím, že se má otáčet jen doprava (z její strany, z mé strany doleva). Zkoušela jsem target položit tak, že ho dám ke zdi tak, aby jí ta zeď v pohybu do její oblíbené strany zastavila, ale ona pak začala target ignorovat a cpala se přes škvírky k mé levé noze. :-D Je třeba začít naklikávat target od začátku a zkusit ji teď nasměrovat doleva (z její strany)?

Moc díky za odpověď

Liduš & Tequi
Návrat nahoru Goto down
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 2   Lekce 2 EmptyWed Nov 02, 2016 8:43 am

Ahoj Liduš,

to je častý problém. Ideálně si již před první lekcí rozmysli spouštěč pro tu druhou stranu, kterou začneš nově trénovat (u mých psů používám třeba ten úkrok do strany na začátku, jak jsem psala) a začneš tak, že položíš target na zem - uděláš nový spouštěč - ignoruješ otáčení doleva a odměňuješ jen jakýkoliv pokus doprava, zpočátku můžeš odměnit i jen klidné stání, klidně cokoliv, co není pivot doleva - abys jí malinko pomohla, stoupni si úplně k targetu, aby se nemohla úplně protočit a na target jí pouštěj z levé strany, což lze nejlépe udělat tak, že položíš target - odhodíš jí pamlsek doleva a čekáš - když přiběhne zleva, je větší pravděpodobnost, že udělá pohyb doprava. Je to zpočátku dost piplačka, ale jde jen o ten první šok z toho, že se najednou neodměňuje známé chování :-)

Hodně štěstí
Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
Andrea + Bambína

Andrea + Bambína


Posts : 4
Join date : 03. 10. 16

Lekce 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 2   Lekce 2 EmptyFri Nov 04, 2016 7:05 pm

Děkujeme za další lekci! Parádní návod, nemám co dodat!
K pamlskům: nejčastěji při tréninku používám vařené maso (kuřecí prsa, srdce, žaludky atd.) nebo lyofilizované maso, které je tedy dražší, ale pro mě ideální alternativa ke krmení. Ale u nás se jede i na samotnou zeleninu a ovoce, nejlepší je ale prý obyčejný úsměv a radost paničky, když se u toho nadlábne, tak je to jen velice příjemný bonus :-) U lidí se nyní dost rozmohly pamlsky Platinum nebo různé sušené pamlsky typu sušené plíce, maso, ryby obalené masem,... Dost často také vidím používat kostičky tvrdého sýra, domácí sušenky, obyčejné piškoty nebo dávku normálních granulí.
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content





Lekce 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 2   Lekce 2 Empty

Návrat nahoru Goto down
 
Lekce 2
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Lekce 6
» Lekce 7
» Lekce 5
» Lekce 8
» Lekce 3

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Jihočeská psí akademie :: Triky, hry a shaping :: Lekce 2-
Přejdi na: