LEKCE 3: Kuk, přední nohy na předmět, přední nohy posilování, převalení na bok
1. Kuk Trik, při kterém má pejsek za úkol podkouknout Vám pod rukou. Předími nohami se opře o Vaše předloktí a hlavou podkoukne pod rukou. Tohle cvičení lze určitě považovat za skvělý koordinační trik, který hlavně slouží zároveň k protažení krčních svalů a posilování středu těla a zad. Nejdůležitější je, aby Váš pejsek měl vždy rovná záda, když toto cvičení dělá, máte tedy dvě možnosti, jak toho docílit - buď tak, že pejsek se o Vaši ruku bude opírat ze sedu (jakoby z pozice panáček) anebo naopak že u toho bude stát na natažených zadních nohách a ruku budete mít tak vysoko, aby se v zádech nekroutil.
2. Přední nohy na předmět Úkolem bude, aby Váš pejsek byl schopen stoupat přednmi nohami na různé typy povrchů případně předmětů, předměty různě vysoké, různého tvaru. Toto cvičení je zejména o tom, aby Váš pejsek získal jistotu ve svých předních nohách, nebál se o ně opřít, byl dostatečně sebevědomí a uměl si poradit i s nestabilním předmětem, budeme tak psovi zvyšovat sebevědomí při práci s jeho vlastním tělem. Dále pak nám jde o zobecnění tohoto chování.
3. Přední nohy posilování Když už Váš pejsek nebude mít problém nabízet nalezení oběma předními na různé předměty, je ideální čas, začít ho učit stoupnout předními na nestabilní plochu - tedy balanční pomůcku (zpočátku čím širší, tím jednodušší) a opět ideálně použít různé tvary a velikosti. Toto cvičení je v podstatě nejlepší způsob, jak psovi posilovat a zpěvňovat tzv. střed těla nebo-l core nebo-li stabilizační svalstvo. Stabilizační svaly, jsou drobné svaly uvitř těla, které mají za úkol stabilizovat vnitřní struktury, zejm. pak např fyzilogickou polohu kloubů apod. Tyto svaly běžným posilováním není možné zapojit, proto je nejlepší variantou pro Vašeho psa cvičit na balančních pomůckách. Obzvláště užitečné a skoro až nezbytné je toto cvičení pro psy s problémy s klouby.
4. Převalení na bok Tento trik je vhodné naučit psa hned z několika důvodů :-) Za prvé takto učím psa si lehat pro případ, že s ním potřebuji nějak manipulovat (zkontrolovat packy, protáhnout končetiny, vyčesat srst, vyndat klíště apod.) a za druhé nám to poslouží jako jedna fáze složitějšího triku "mrtvola" a za třetí je praktické, když si pes bez nátlaku umí lehnout na bok pro účely vyšetření dornovou metodou (kam pravidelně se svými psy docházím) nebo vyšetření u veterináře.
ÚKOLY: 1. Kuk Nejdříve psa naučte vyskočit a opřít se oběma předními o Vaše předloktí - nastvte předloktí před psa tak, aby bylo hodně snadné zvednout na něj packu, zpočátku odměňujte jakýkoliv pokus o zvednutí packy na Vaši ruku - zóna odměn je uprostřed předloktí - když už bude umět pes opřít se jednou packou, tak k tomu, aby přidal i tu druhou se mu dá pomoci tím, že ruku zvednete o něco výš
- v další fázi budete psovi odměňovat výdrž, tedy, že potom co se opře o Vaši ruku nebude hned seskakovat sám, ale budete jej ze cviku uvolňovat sami - dále se začnete pokoušet odměňovat psa skrz otvor mezi hrudníkem a Vaší rukou a vždy ho odměníte, když se pokusí si vzít pamlsek právě skrz tento prostor, nikoliv nad předloktím - samozřejmě odměňujete prémií kvalitnější pokusy a na závěr můžete počkat až Vám pes sám nabídne prostrčení hlavy pod rukou, ale většinou je to opravdu na několik lekcí..
2. Přední nohy na předmět Buďte kreativní a vymyslete různé předměty (samozřejmě ne nebezpečné), na které by se mohl pejsek vyšplhat předními (např. pařez, knížka, křeslo, kýbl dnem vzhůru, krabice od bot, přepravka dnem vzhůru apod.), toto cvičení je dobré trénovat i různě během procházky a vymýšlet různá místa i v přírodě.
3. Přední nohy posilování Začněte nejdříve s balanční pomůckou, která je nejstabilnější a naodměňujte psovi, že na ní stojí předními a neslézá - pejsek na balanční pomůcce posiluje i tehdy, když na ní "jen" stojí, takže klidně cvičte jen tak, že bude na míč třeba několik minut v klidu stát. Pokud toto pejsek chápe, klidně použijte třeba obyčejnou čočku - když i zde pes bez problému na pomůcce několik minut stojí - můžete cvičení stížit tak, že dáte dvě čočky na sebe a pes se na nich bez Vaší pomoci bude muset udržet, aniž by čočky nebo pes padali na zem (zpočátku mu čočky přidržujte). PO několika lekcích se Vašemu psovi možná bude zdát, že toto cvičení už je "nuda", a tak mu můžete posilování posunout na další level - naučte jej, aby se otáčel za pamlskem do boků a nahoru a dolů aniž by pohnul předními - tímto cvičením psovi budete krásně protahovat krční svaly a předejdete tak různým disbalancím (v ideálním případě by neměl být pejsek nikde zkrácený, ale na obě strany by se měl umět otočit stejně dobře, nicméně, jak se zřejmě sami přesvědčíte, zpočátku tomu tak nebude, jedna strana bude o něco pohyblivější - cvičte tak, ža na každou stranu psa "vytahujte" do maximálního rozsahu pohybu, časem by se mě nepoěr pomalu srovnávat - pokud ne, doporučuji navštívit dornovského terapeuta, protože příčinou bude pravděpodobně posun v krční páteři). Já toto učím nejdříve mimo čočku - pohnu pamlskem s povelem "vem" do určitého směru jen kousek a odměním psa pouze v případě, že otočí jen hlavu a nepohne při tom předními. Co se týká pohybu pamlskem směrem nahoru a směrem dolů, platí stejná kritéria. Při vytahování se za pamlskem nahoru psa "nutíte" přenášet váhu na zadní nohy a při sklánění psa dolů pro pamlsek naopak přenáší váhu těla na předek. Psi mají většinu váhy těla na přední straně, takže "nutit" je zapojovat je i zadek jest hodně hodně důležité. Pokud to pejskovi půjde, můžete po něm chtít, aby Vám podával packy a v neposlední řadě mu můžete packu vždy na chvilku držet nahoře, aby tak musel většinou váhy stát na té druhé, stojné noze - opět, pokud je Váš pejsek zdatnější na pravou nohu, můžete ho tak "nutit" posilovat levou a naopak. Když psovi packu budete držet ve vzduchu, držte ji v ose těla, v ose svého fyzilogického pohybu nevytáčejte ji od těla.
4. Převalení na bok Začněte tak, že si psa položíte (se psy citlivými na povrchy, doporučuji trénovat nejdříve na dece, gauči, apod.) a pomocí vedení na NT protilehlé ruky psa navádějte přes rameno tak, že díky přenášení váhy pro něj bude snadné se přetočit, zpočátku odměňujte jakýkoliv pohyb za rukou dozadu a prémií odměňujte ty pokusy, kdy např. vyvalí bok - zóna odměn je u ruky, do které pes dělá NT. Jakmile je pes schopen se přetočit na bok, začněte s tréninkem pokládání i hlavy na zem a výdrže, v této fázi je zóna odměn dole u země.
5. Hra na rychlost Hra spočívá v tom, že psovi zadáte nějaký povel a ihned jakmile jej provede mu hodíte hračku nebo pamlsek, hra slouží k tréninku rychlosti zaujetí daného povelu a také k soustředění se na slovní povel. Já jsem na přání Terezky vybrala trénink zalehávání (v mém přpadě "down"), v Terezky případě zalehnutí s "hají". Začínám tak, že mám psa u sebe a pokud mi tato varianta jde bez problému, nenápadně se sunu za psa a čekám až se podívá před sebe, a pak ho poveluji, tím ho pomalinku učím reagovat i když ke mně není otočený čelem. Hra se dá dálě stěžovat a klidně natočím další těžší verzi až Vám to půjde alespoň takto. Jinak je důležité downování proládat i tím, že psa jen pro hračku pošlete, aby jste si byli jistí, že dává pozor a reaguje na povel, ne ze setrvačnosti.
6. Packy ve vzdálené pozici Zkuste začít trénovat zvedání pacek i v pozici ve vzdálenosti od Vás. Ideálně zkoušejte různé polohy a začínejte samozřejmě tak, že stojíte přímo před psem, pak teprve zkuste jít o krok od psa atd. Zóna odměn musí být u psa, takže mu pamlsky buď házejte anebo se k němu vracejte, když ho budete odměňovat. Leyla moc neumí stát v klidu bez hýbání jako v odložeí, proto jsem jí tolerovala to podupávání zadníma :-) My tu poslušnost moc necvičíme, jen tak napůl :-D
Kotletová
Posts : 139 Join date : 08. 12. 15
Předmět: Re: Lekce 3 Sat Nov 19, 2016 8:53 am
Tyjo, koukám to bude fuška!
Admin Admin
Posts : 338 Join date : 18. 11. 15
Předmět: Re: Lekce 3 Sun Nov 20, 2016 8:32 am
Jo, jo, se těším na Vaše makáníčko
Kotletová
Posts : 139 Join date : 08. 12. 15
Předmět: Re: Lekce 3 Sun Nov 20, 2016 8:41 am
Jsem včera udělala první pokusy a bude to zajímavý...
alisojka
Posts : 6 Join date : 03. 10. 16
Předmět: Re: Lekce 3 Sun Nov 20, 2016 3:04 pm
Ahoj, no já už se nebojím žádné výzvy :-) Myslela jsem, že Bakouše nikdy nenaučím zvedat packy a teď to umí docela dobře. Je pravda, že jak jsme shaping nikdy předtím nedělali, tak to někdy trochu obcházíme... ale jinak to funguje fakt bezva. Třeba včera jsme začali zkoušet "kuk" - a když pominu modřiny na předloktí - tak mě vážně překvapilo, že ho napadlo ty packy tam dávat. Ale že nám teda stoupla spotřeba pamlsků :-)
Kotletová
Posts : 139 Join date : 08. 12. 15
Předmět: Re: Lekce 3 Sun Nov 20, 2016 6:47 pm
Á, máme ležení na boku! V druhé lekci! Plus občas i sud! A nalejzání na ruku je pro Saláma fzicky hroně těžké!