Jihočeská psí akademie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Jihočeská psí akademie

Toto forum slouží jako online seminář formou sdílení online videokurzů
 
PříjemPříjem  Latest imagesLatest images  HledatHledat  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Lekce 6

Goto down 
2 posters
AutorZpráva
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 6 Empty
PříspěvekPředmět: Lekce 6   Lekce 6 EmptyWed Jan 25, 2017 1:02 pm

Lekce 6: couvání, target na zadní nohy, pusinka

1. Couvání
Pes má za úkol odcouvat od Vás (bez Vašeho pohybu vpřed) alespoň dva tři metry a to pravidelným pohybem všech čtyř nohou vzad, ne odskakováním. Tenhle tríček je určitě důležitý pro trénink koordinace a práce s tělem a jednotlivými končetinami trochu jinak než je pes obvykle zvyklý. Je to jeden z mála triků, který bude dělat z polohy ve stoje, proto bývají začátky malinko těžší. Budeme pejsky učit couvat od Vás rovně, nikoliv do stran nebo se kroutit tělem. Můžete pak pejska učit i odcouvání do vzdálené pozice od Vás a následné plnění triků ve vzdálené pozici.

2. Zadní nohy na target
Ideální začít s tímto trikem co nejdříve, protože je opět velmi vhodný na rozvoj koordinace, vědomé používání všech nohou - i těch zadních :-) Dále tento trik můžete využít jako výchozí chování pro nácvik dalších chování/cviků.
Můžete jej využít jen čistě jako koordinační cvik a stěžovat jej tak, že budete chtít po psovi např. nalézat zadními na target z větší a větší vzdálenosti (někdo takto dokonce učí couvání) a také předmět, na který má pes nalézt zvyšovat, tedy postupně chtít po psovi, aby šplhal na vyšší a vyšší věci a skončit třeba tak, že Váš pes vyšplhá zadními i na kolmou stěnu :-) Dále samozřejmě Váš pes může stejným způsobem nalézat na balanční předměty, ideálně vždy cvičím tak, že chvíli procvičuji přední na čočce/míči a chvíli zadní na čočce/míči.
Také se pomocí zastavování zadními na ploše učí zastavované zóny na zónových překážkách v agility.
Já např. často toto chování používám při nácviku cviku "změny poloh na dálku", který je vyžadován v obedience a dalších zkouškách, tím, že naučím psa zůstávat zadními na targetu, mohu zároveň zvyšovat svoji vzdálenost od něj - on zůstává na místě a zároveň mohu trénovat změnu poloh na místě s fixací zadních nohou - tedy pes se z místa neposouvá směrem ke mě.
V dogdancingu pomocí nacouvání na target můžete učit odcouvání psa od Vás a následné provádění různých triků ve vzdálené pozici.

3. Pusinka
Spíš než jako trik bych to označila za takovou srandovní hru, kterou bude Váš milovat a pokud je rád v kontaktu s Vámi, bude to pro něj i super odměna - moci Vám dát pusinku :-)

ÚKOLY:

1. Couvání
- výchozí poloha je stoj, takže nejdříve naodměňujte psovi stání - zóna odměn je mezi jeho předními packami na zemi
- když Vám vydrží alespoň 10s stát a nelehat, nesedat, začnete klikat zpočátku klidně jakýkoliv pohyb jakoukoliv nohou
- v další fázi již odměňujete jen pohyby dozadu, jakýkoliv sebemenší pohyb dozadu hodně hodně odměňte
- když je pse schopný nabízet pohyb vzad, pak samozřejmě pracujete s premiemi tak, že pes pochopí, že má dělat dozadu co největší pohyb - i když už pes umí popojít o krok o dva od Vás, pořád je zona odměn na zemi mezi jeho předními packami, takže mu tam pamlsky jednoduše hážete
- nenechte ho pohyb vzad ukončovat na jeho vůli, ale jakmile chcete znovu začít, zavolejte si ho k sobě pomocí NT



2. Zadní nohy na target
Vyrobte si buď bedýnku (ideálně obdélníkového tvaru) nebo použijte nějaký jiný předmět podobného tvaru (zpočátku čím větší plocha, tím je to pro psa snadnější), dejte si jej ke stěně a odměňujte nejdříve zase jakýkoliv zájem - pravděpodobně Vám tam hned pejsek nacpe přední nohy (klidně i to napoprvé odměňte) - co nejdříve však začněte odměňovat jakékoliv pohyby zadními směrem k targetu - největší bonus pes dostane při položení packy na target - zóna odměn je mezi Vámi a targetem na takovém, místě, kde má pes přibližně přední nohy, když na targetu stojí směrem k Vám - ještě více tím podpoříte pohyb zadními k targetu - jakmile Váš pejsek toto vzládá - odhazujte mu pamlsek z targetu vždy dopředu, aby při slézání z targetu udělal jen krůček z něj dolů a stačilo udělat malý krůček vzad k navrácení zadní nohy na target - zpočátku jakýkoliv couvavý pohyb moc odměňujte a postupně zvyšujte vzdálenost + např. i výšku předmětu





3. Pusinka
- já jsem trik klasicky naučila zachycením - tedy mlaskla jsem pusou a Leyla na to reagovala pusinkou, tak jsem jí to párkrát odměnila a trik byl na světě :-)
- pokud by Vám to nešlo zachcením, samozřejmě dá se nashapovat - začnete odměňovat nejříve pohyb hlavou směrem k Vám atd. až se Vás pes jakkoliv dotkne - také se dá naučit pomocí NT před pusou apod. - já mám jako spouštěč mlasknutí - Vy si klidně zvolte slovní povel, např. "kiss me" :-)



Nejvíc se těším na Vaše pusinková videa :-D
Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
Kotletová

Kotletová


Posts : 139
Join date : 08. 12. 15

Lekce 6 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 6   Lekce 6 EmptyWed Jan 25, 2017 9:30 pm

Tyjo ta pusinka vypadá dost nebezpečně Very Happy
Návrat nahoru Goto down
Admin
Admin



Posts : 338
Join date : 18. 11. 15

Lekce 6 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 6   Lekce 6 EmptyThu Jan 26, 2017 12:46 pm

Jo, je to brutální, kolikrát mám obouchanej nos a dokonce jsem měla už i rozraženej ret :-D :-D :-D Hodně štěstí!! :-)
Návrat nahoru Goto down
https://jcpa.forumczech.com
Sponsored content





Lekce 6 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Lekce 6   Lekce 6 Empty

Návrat nahoru Goto down
 
Lekce 6
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Lekce 2
» Lekce 5
» Lekce 8
» Lekce 3
» Lekce 4

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Jihočeská psí akademie :: Triky, hry a shaping :: Lekce 6-
Přejdi na: